Motorola Milestone 

 

Zaujala mě také Motorola Milestone díky své hardwarové klávesnici

 

 

Úvod

 

 • Motorola Milestone není ve světě žádnou novinkou, přesto pro nás a další evropské země to novinka je. Již od minulého roku se tento telefon prodává v USA, a to pod označením Droid. Nyní se přístroj dostal i do České republiky a celé Evropy a i když název je rozdílný, jedná se o naprosto stejný telefon. I když vlastně ne tak docela, Milestone, alespoň na českém a slovenském trhu  , běží již na Androidu 2.1. Android ve verzi 2.1 je obohacen o několik věcí, které ale konkrétně za zmínku moc nestojí.
 • Kompletní specifikace

o    rozměry a hmotnost: 116 × 60 × 14 mm, 165 g

o    displej: 3,7“, kapacitní TFT, 480 × 854, 16 mil. barev

o    sítě a data: GSM (850/900/1 80 0/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 12), EDGE (třída 12), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s), GPS

o    konektivita: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi

o    paměť: 512 MB ROM, 256 MB RAM, podpora microSDHC

o    baterie: 1 400 mAh

o    procesor: Cortex-A8 550 MHz

o    operační systém: Android 2.0 (Android 2.1)

o    hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack

o    fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (720 × 480), autofocus, dvoudiodový blesk

 

Vzhled a konstrukce

 

 • Konstrukčně je Milestone zpracována velmi hezky. Černou barvu doplňuje barva zlatá, umístěna je na hardwarové klávesnici. Touto barvou je pozlacena i spoušť fotoaparátu a mřížka reproduktoru. Celkově tak přístroj působí velmi elegantně a je vidět, že se zde designéři a konstruktéři Motoroly se zde vyřádili co to jen šlo.

 

Hardwarová klávesnice

 

 • Vysouvací QWERTY klávesnice vypadá moc pěkně, na první pohled působí povedeně, ale tento dojem s prvním delším psaním opadne. Tlačítka jsou poměrně malá a mezery mezi jednotlivými písmeny jsou miniaturní. Klávesnice je složena ze čtyř řad a na pravé straně je velice vkusně umístěn pětisměrný d-pad, který se mi používal dobře. O klávesnici se to bohužel v dnech testování říct nedalo. Rychleji a lépe se mi psalo na softwarové klávesnici v landscape módu – to ale neznamená, že ostatním uživatelům Motoroly Milestone klávesnice nesedne a budou preferovat SW klávesnice. Přesto musím ještě dodat, že po několika dnech testování jsem si na ni trochu zvykl a psaní se tak vylepšilo, přesto mě nepřesvědčila, abych při každé sms, mailu atd. udělal tzv. slide a vysunul právě HW klávesnici.

 

Holý systém Android

 

 • Jak jistě víte, Milestone běží na „čistém“ OS Android, tzn., že nemá žádnou nadstavbu jako například Sense od HTC či TouchWiz od Samsungu. I když Motorola používá v ostatních přístrojích prostředí Motoblur, které dává přednost hlavně sociálním sítím, Milestone o toto UI obohacena není. I když je zde Android ve verzi 2.1, nic nového prostředí až na pár výjimek nepřináší. Sice máte k dispozici 5 domovských obrazovek, ale takhle v základu na ně v podstatě není co dát. Co přidává na dojmu jsou Live Wallpapers, díky nimž telefon dá se říct oživne. Jelikož jsou ale náročnější na procesor, může se stát, že celé prostředí sem tam nezareaguje rychle, či se „sekne“. Trhání v přecházení mezi obrazovkami jsem si ale všímal i se statickým pozadím, a to naopak dojmu ubírá. Jinak je systém poměrně svižný a žádná operace mu netrvá příliš dlouho. Hry na něm vypadají a šlapou slušně

 

Fotoaparát 

 • Na zadní straně přístroje najdeme fotoaparát s rozlišením 5MPx, který zvládne i video, a to velmi kvalitní. Zvuk i obraz je plynulý a pravděpodobně nejlepší, který jsem na přístroji s Androidem zatím viděl. Fotografie na tom také nejsou špatně, stále to ale není žádný zázrak a řekl bych, že například nyní vydaný HTC Desire je na tom se snímky o něco lépe (video má ale stále horší). Na ukázky snímků + videa se můžete podívat níže.

 


 

 

 

Multimédia

 

 • Co se týče multimédií, Milestone je na tom velmi dobře. Díky velikému displeji o velikost 3,7 palců si užijete každý film či video. Kvalita výchozího zvuku je také poměrně dobrá, a to jak z reproduktorů, tak ze sluchátek. V tomto bodě Milestone například nad HTC Desire vyhrává.
 • ukazka_video.mp4 (5,2 MB)

 

Organizátor, kontakty 

 

 • Organizátor, nebo-li kalendář a ostatní věci k němu náležicí je opět klasický Android. V ničem převratný, přesto přehledný a dobře použitelný. Samozřejmě spolupracuje s vaším účtem na Googlu a je možné si umístit widgety na hlavní obrazovky. Kontakty dostaly v novém Androidu 2.0 (popř. 2.1) novou podobu. Jsou vylepšeny o několik funkcí, jako například rychlá volba kontaktu, která vyběhne po kliku na obrázek u každého políčka. Máte pak na výběr, zda chcete volat, poslat SMS, případně e-mail. Tzn., že touto novinkou je urychlena běžná práce s telefonem, která je jinak velmi dobrá. Co mi ale na zařízení stále chybí, je prostředí Sense. Jelikož nyní používám HTC Desire a předtím jsem měl několik měsíců HTC Hero, je tím moje hodnocení ovlivněno, přesto si nemohu pomoci. Občas jsem v telefonu nenašel to, co jsem potřeboval, což bylo také zapříčeněno rozdílnými názvy v angličtině, v které je přístroj zatím dodáván (update na češtinu by měl přijít snad letos v létě).

 

Výdrž baterie

 

 • Co se týče baterie, ta má kapacitu 1400 mAh, tzn., že něco by vydržet měla. Při normálním používání (hry, fotoaparát, internet, IM, Facebook a twitter aplikace atd.) vydržela cca 2 dny, což je slušné. Nejvíce baterii samozřejmě zatěžuje GPS, Wi-Fi a další připojení, kterými telefon disponuje. Na životnosti ani nepřidává naplno nastavený jas dipleje a další funkce v základu neběžící.

 

Internetový prohlížeč

 

 • Ten je na displeji a velkém rozlišení velmi dobře použitelný, stránky se načítají průměrnou rychlostí, například HTC Desire je na tom o něco lépe, ale rozhoduje jen pár sekund. Stránky se na něm zobrazí většinou korektně.

 

GPS

 

 • V základu je i navigace Motonav přímo od Motoroly. Ta je samozřejmě v anglickém jazyce, ale mapové podklady jsou i pro Českou republiku. Signál se většinou chytne rychle, cca během pár minut a výpočet trasy také netrvá dlouho. Motonav je v telefonu pouze ve zkušební verzi, pokud se nepletu, tak na 30 dní. Se zaplou GPS a stálým příjmem signálu se baterie vybíjí několikrát rychleji, ale i na delší cesty po republice to bude stačit.

 

Klady

 • Konstrukce přístoje a vysouvací QWERTY klávesnice (mechanismus)
 • Velký displej
 • Fotoaparát a nahrávání videa ve velkém rozlišení a dobré kvalitě
 • Multitouch
 • Odezva systému
 • Dobrá kvalita zvuku z reproduktorů i sluchátek

Zápory

 • Postavení kláves na hardwarové klávesnici
 • Malé okraje okolo dipleje
 • Dotyková tlačítka pod diplejem (věc názoru, někomu vyhovují více, někomu méně)
 • Trhavost hlavních obrazovek

 

 


 

 

Diskusní téma: Motorola Milestone

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek