HTC touch 2

Klady (+)

 
Windows Mobile 6.5 s TouchFLO (2D)
256 MB RAM
GPS, zkušební verze nav. programu CoPilot 7
3,5 mm výstup na sluchátka
příjemné rozměry a hmotnost
cena
 
Zápory (-)
QVGA displej
fotoaparát
absence čtyřsměrového ovladače

 

 

Obsah balení
Krabice, ve které je HTC Touch2 dodáván, má velmi malé rozměry (14,5 × 9 × 6 cm) a nelze si na ní nevšimnout nového názvu Windows phone (telefon s Windows), který se u zařízení s Windows Mobile 6.5 nově používá. Obsah balení je tvořen těmito položkami:
- telefon
- Li-Ion baterie s kapacitou 1 100 mAh
- stylus
- stereo sluchátka s molitanovými polštářky a sponkou na oděv
- cestovní nabíječka
- synchronizační USB kabel
- CD-Rom s příručkou pro rychlý start a manuály
- záruční list a několik tištěných brožur

Přiložená stereo sluchátka nehrají špatně, i když basy by mohly být výraznější. Pokud by vám plastové pecky příliš zcela ideálně nepadly do uší, můžete na ně navléci molitanové polštářky, které jsou rovněž součástí balení. Jestliže budete chtít kabel uchytit třeba za košili, poslouží vám k tomu přiložená sponka. Na kabelu je umístěný i malý ovládací prvek s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovoru. Sluchátka se připojují přes standardní 3,5 mm jack, pokud vám tedy nebudou vyhovovat, můžete klidně pro poslech hudby použít jiná. Přes utilitu Audio Booster můžete měnit vlastnosti přehrávané hudby, jedná se o jednoduchý systémový ekvalizér, který ale funguje pouze v případě, že máte sluchátka k telefonu připojena. Stylus je jednodílný s délkou 75 milimetrů a vyrobený je z kovu a plastu (hrot + patička).

- - -

Dále je přiložený synchronizační USB kabel (mini USB), při připojení telefonu k PC se tedy baterie zároveň dobíjí, tuto možnost ale lze v nastavení systému vypnout. Pokud chcete dobíjet ze sítě, je nutné tento kabel připojit do konektoru síťové nabíječky. Příslušenství uzavírá několik letáčků a brožurek a samozřejmě také disk CD-Rom s českou příručkou pro rychlý start a manuálem. K HTC Touch2 si můžete od výrobce dokoupit celou řadu příslušenství, například ochranné pouzdro, držák do automobilu, speciální cestovní nabíjecí sadu, napájecí banku s kapacitou 2680 mAh (externí baterie), Bluetooth headset nebo nabíječku do auta. Nejsem si ale jistý, zda jsou všechny položky z tohoto seznamu dostupné i na českém trhu.

- - -


Vzhled a zpracování
Už fotografií je patrné, že se výrobce nepouštěl do žádných experimentů a raději se držel zaběhnutých pravidel. HTC Touch2 má vlastně od každého zařízení něco, například od Diamondu2 si vypůjčil zoomovací lištu. Celkově jde ale o velmi elegantní zařízení s příjemnými rozměry (104 × 55 × 12.9 mm) a hmotností 110 gramů. V ruce se drží velmi dobře a v kapse o něm nebudete téměř vědět. Kryt telefonu je vyrobený převážně z lesklého plastu se stříbrnou metalízou, ve světě se ale prodává ještě v dalších dvou barevných variantách. Displej a zadní kryt budete muset čas od času očistit od otisků displeje. Slícování krytu je dobré, ani při silnějším promačkání se nikde nic nehýbe a nevrže.

- -

- -

Dotykový QVGA displej na přední straně má standardní úhlopříčku 2,8“, okolo něj je malý rámeček v černé barvě, které v dolní části přechází k panelu s tlačítky. Těsně pod displejem se ještě nachází již zmíněná zoomovací lišta, se kterou můžete přibližovat obsah na displeji ve vybraných aplikacích. Velmi dobře to funguje třeba v internetovém prohlížeči, aplikacích z balíku Office Mobile, textových zprávách nebo e-mailech. Ve srovnání s lištou u Touch Pro2 mi přijde, že ta u modelu Touch2 má o něco lepší citlivost. Pod zoomovacím proužkem je umístěno pět tlačítek. Na krajích to jsou klasické klávesy pro příjem a ukončení hovoru. V nastavení telefonu je možné předefinovat akci pro delší stisk klávesy pro přijetí hovoru. Klávesa pro ukončení hovoru má funkcí hned několik a kromě toho funguje i jako tlačítko Power. Pokud tedy máte zapnutý displej, jedním stiskem jej vypnete (a případně zase zapnete). Když tuto klávesu podržíte déle, objeví se Rychlá nabídka, přes kterou můžete vypnout celý telefon, nastavit vibrace, přerušit datové přenosy nebo jej uzamknout.

- - -

U zámku ještě zůstanu. Ten je totiž v systému Windows Mobile 6.5 přepracovaný do zcela nové podoby, která je mnohem užitečnější, než standardní zamčená obrazovka z předchozích verzí Windows Mobile (i když tu lze v případě potřeby v nastavení také aktivovat). Při zamčeném displeji se v horní části zobrazuje posuvník, kterým zařízení rychle odemknete. Pokud máte například zmeškané hovory nebo nový e-mail/SMS, můžete na posuvník kliknout a následně se objeví další ikonky, signalizující nové události. Když vám tedy přijde nová SMS zpráva, můžete se z obrazovky zámku dostat přímo na její přečtení, u zmeškaných hovorů vás systém zase přepne do historie. To je velmi příjemné a šetří to čas. Ve spodní části uzamčené obrazovky se ještě zobrazují velké hodiny a datum + případná nadcházející událost z kalendáře.

- - -
Nová podoba nabídky Start a obrazovka zámku zařízení

Drobnou nevýhodou je snad jen fakt, že tuto obrazovku nelze deaktivovat a po každém vypnutí displeje je zařízení nutné odemknout. Podobně to má řešený iPhone i Android, možnost vypnutí bych ale přesto uvítal. Osvědčené tweaky v registrech v tomto případě nezabraly (u HKCUControlPanelBackLightAutoDeviceLockEnable nastavit hodnotu na 1 bohužel nepomáhá). Původně jsem si myslel, že se jedná o pevnou vlastnost Windows Mobile 6.5, nicméně u HTC Touch Pro2 s finálními WM 6.5 jsem se s tímto chováním u zámku nesetkal, takže asi půjde o vlastnost samotného Touche2 a věřím, že Xda-developers velmi brzdy přijde s nějakým dalším řešením.

- - -

Nad displejem se nachází telefonní reproduktor, který je schovaný pod tmavou mřížkou. Nalevo pod mřížkou je umístěna i signalizační dioda, která zeleným blikáním signalizuje zmeškané události a oranžovým svícením zase nabíjení. Pohotovostní režim nebo aktivní Bluetooth modul nijak signalizovány nejsou. Záda telefonu jsou celá tvořena odnímatelným krytem baterie. V horní části je do kovového oválu zasazený objektiv fotoaparátu a hlavní systémový reproduktor, jehož hlasitost je dostatečná. Dole je ještě malý otvor pro navlečení poutka.

- -  -

Horní hrana přístroje je vybavena 3,5 mm výstupem na sluchátka a malým výliskem, který slouží k sundávání zadního krytu. Levý bok přístroje nabízí klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti/aktivaci vibrací a tichého profilu. Vedle něj je pak záslepka slotu na paměťové karty microSDHC. Ač by se mohlo zdát, že lze kartu takto z boku snadno vložit po odstranění záslepky, není tomu tak; je totiž potřeba sejmout i zadní kryt, o který se krytka opírá. Pravá hrana je očištěna od jakéhokoliv tlačítka, jen v pravém rohu je připraven otvor pro stylus a tlačítko pro provedení softwarového restartu; to je ale opět plně přístupné až po odstranění zadního krytu, což je trochu nepraktické. Stejně jako u předchozích "touch“ zařízení, si i v tomto případě postesknu po tlačítku spouště fotoaparátu, které by se klidně na pravý bok vešlo, ale HTC jej už druhým rokem zdárně ignoruje.

- - -
Srovnání s HTC Hero, HTC Touch Pro2 a Samsung OmniaPro

- - -
HTC Touch2 a obr HTC X7510, iPhone 3G a mivvy one


Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional 
Displej: rezistivní QVGA (240×320 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2,8 palce
Procesor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
Rozměry: 104 × 55 × 12,9 mm
Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
Paměť: 256 MB RAM, 512 MB Flash ROM (po hard resetu volných 95 MB RAM s TouchFLO a 260 MB pro data)
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA (900/2100 MHz)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, SiRF Star III, AGPS
FM rádio: ano
Digitální fotoaparát: 3,2 MPx, fixní fokus, 2048×1536 px, záznam videa ve formátu MP4
Slot pro pam. karty: microSDHC
Baterie: Li-Pol 1100 mAh
Doba hovoru: 440 minut v GSM, 370 minut v UMTS
Pohotovostní režim: 370 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, TouchFLO 2D 2.0 prostředí (Sense), zoomovací lišta

-
HTC Touch2 a původní 
HTC Touch


Operační systém, hardware a výkon
HTC Touch2 je jeden z prvních telefonů, který se s Windows Mobile 6.5 prodává. Navíc je obohacený o uživatelské prostředí TouchFLO, které s sebou přináší celou řadu dalších optimalizací pro snadnější ovládání prsty, i když na displeji s úhlopříčkou 2,8“ jsem stejně raději volil stylus. Prsty to sice lze také, ale pro lepší komfort by bylo potřeba displej zvětšit. Pokud chcete používat “čistý“ systém bez TouchFLO, můžete jej v nastavení vypnout. Windows Mobile 6.5 přinášejí nejen lepší optimalizaci pro ovládání dotekem, ale také odlišnou podobu nabídky Start, skrolovacích lišt a dialogových oken. Dočkáte se také nového Internet Exploreru a aplikací Marketplace, Facebook nebo My Phone.

- -  - -

- - -
Součástí Windows Mobile 6.5 jsou také nová témátka

Tip: Pokud se o novinkách ve Windows Mobile 6.5 a aplikacích My Phone či Marketplace chcete dozvědět více, přečtěte si následující články.
Novinky ve Windows Mobile 6.5
Windows Marketplace: Obchod s aplikacemi pro Windows Mobile
My Phone: Vyzkoušeli jsme testovací verzi aplikace pro on-line synchronizaci dat

- -
Marketplace a Facebook

TouchFLO prostředí s sebou kromě pluginu na hlavní obrazovce přináší celou řadu dalších aplikací a úprav. Když například kliknete do horní lišty s ikonami (signál, datum, připojení, hlasitost), neobjeví se klasické bubliny, ale rovnou nová notifikační obrazovka; inspirace u Androidu je v tomto případě celkem znatelná.

- - -

Procesor a paměť
Výrobce dobře zapracoval na optimalizaci systému a veškeré reakce jsou díky tomu příjemně rychlé. Svůj podíl na tom má i 528 MHz procesor od Qualcommu a 256 MB operační paměti RAM, která pro hospodaření systému maximálně postačuje. Po prvním spuštění je při aktivním TouchFLO 2D prostředí volných zhruba 95 MB RAM a pro vaše soubory necelých 260 MB. Ani to není číslo konečné, protože díky slotu na microSD(HC) karty můžete získat další úložiště, třeba pro videa a hudbu. Video v rozlišení 320×240 px s datovým tokem 2100 kbit/sec telefon přehraje zcela bez potíží, ostatně byla by to ostuda, kdyby ne.

-
Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6 berte pouze jako orientační

Displej
Největší slabinou celého zařízení je právě displej, a to zejména díky QVGA rozlišení (240×320 px), které už dnes příliš v módě není. Také úhlopříčka 2,8“ do světa velkou díru neudělá. Telefon nemá světlocitlivý senzor, podsvícení se tedy nereguluje automaticky, ale pouze ručně. Na přímém sluníčku je čitelnost dost bídná; s tímto problémem ale bojuje celá řada telefonů, v místnosti je to bezproblémové a barvy jsou velmi dobře podány.

-

Konektivita
Pro připojení do bezdrátových sítí se nabízí Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11 b/g. Ten je součástí uceleného řešení od Qualcommu a nabízí tedy totožné výsledky, jako předchozí modely od HTC. V defaultním nastavení pracuje modul v úsporném režimu energie, který může v některých případech zpomalovat rychlost přenosu dat. Při nastavení na maximální výkon v konfigurační aplikaci už bylo připojení bezproblémové, pochopitelně se však snížila výdrž telefonu. Při aktivním úsporném režimu Wi-Fi budete moci přes Wi-Fi surfovat okolo třinácti hodin při polovičním podsvícení displeje, což je velmi dobré. Při maximálním výkonu se výdrž sníží na zhruba 4 až 5 hodin. Celkově mi citlivost modulu přišla velmi dobrá.

-

Při připojení zařízení k počítači přes USB kabel se zobrazí nabídka s dotazem, zda chcete použít synchronizační režim, připojení jako Flash disk nebo zda chcete sdílet internet ze zařízení do počítače. I když je telefon vybavený HTC ExtUSB konektorem, můžete bez problémů využívat běžné miniUSB kabely, zpětná kompatibilita zůstala zachována. Bluetooth ve verzi 2.1 také funguje bez komplikací, jako vždy jsem vyzkoušel přehrávání se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune a vše od párování po přehrávání fungovalo bezchybně. Bluetooth podporuje stereo protokol A2DP, vylepšený režim přenosu dat EDR a profily PAN, FTP, AVRCP, SAM (SIM). Přes Bluetooth můžete také synchronizovat s Windows XP/ Vista/7 a rovněž přes toto rozhraní můžete sdílet internetové připojení.

Telefonní funkce, zprávy a softwarová klávesnice
HTC Touch 2 je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE třídy 12. K dispozici je rovněž UMTS/HSDPA/HSUPA modul, díky kterému je možné data stahovat teoretickou rychlostí až 7,2 Mbps. Videohovory provozovat nelze, jelikož na přední straně chybí kamerka, která by to umožňovala, což by mohlo některým případným zájemcům trochu vadit. V nastavení telefonu je možné aktivovat přesměrování, případně lze vybrat, zda chcete používat GSM nebo 3G modul. Vhod může přijít i funkce pro automatické nastavení časového pásma a času podle údajů od operátora.

- -

Telefonovat lze klasicky s přiloženým zařízením u ucha nebo přes hlasité handsfree. V obou případech byla kvalita i hlasitost velmi dobrá a neozývalo se žádné nepříjemné rušení. Hovor lze přijmout přes hardwarové tlačítko nebo nový posuvník na displeji, kde tahem doleva hovor přijmete a tahem doleva odmítnete. Na příchozí hovory se můžete nechat upozorňovat klasickým/vzrůstajícím vyzváněním případně vibracemi nebo kombinací obojího.

SMS zprávy se zobrazují ve stylu konverzace (chatu) a přes zoomovací lištu můžete text poměrně snadno zvětšovat nebo zmenšovat. Jestliže máte stejně jako já raději klasický styl, můžete si z našeho fóra stáhnout patch, po jehož instalaci (a softwarovém restartu) se zprávy přepnou do běžného zobrazení. Pro psaní je připravena softwarová klávesnice, která zabírá přesně polovinu displeje. Díky otevřenosti systému si samozřejmě můžete doinstalovat i panely pro zadávání znaků od jiných výrobců (Sunnysoft keyboard, Resco keyboard, Mobilnaut keyboard...), ale i s tou základní se dá dobře psát. Při troše cviku zvládnete psát prsty, jak jsem ale zmínil už v úvodu, já jsem raději vždy volil stylus; je to ale především o zvyku.

-

Při psaní zprávy vidíte v horní liště informaci o počtu znaků a rozdělení zpráv. I když je systém v angličtině, softwarová klávesnice umožňuje zadávat české znaky. Pokud například podržíte hrot stylusu/prst na klávese “e“, objeví se další nabídka s možnostmi „é, ě, 3 a další...“. Touch2 postrádá čtyřsměrový ovladač, což se výrobce opět snaží nahradit alespoň speciálním tlačítkem na softwarové klávesnici, které ovladač vyvolá. Bohužel takto “rozložená“ klávesnice už na displeji zabírá téměř 80% místa a při hraní her tento softwarový d-pad stejně nevyužijete.

GPS navigace 
V systému je k dispozici 15 denní trial verze navigačního programu CoPilot 7. Mapy si musíte sami stáhnout z internetu ze stránky 
copilotlive.com/htc, kde je potřeba zadat e-mailovou adresu, na kterou vám následně přijde odkaz pro stažení mapy (Česká republika je součástí balíku Východní Evropy, soubor 7.8.0.421_Eastern_Europe_Card_Image.zip). Až si mapy stáhnete, je nutné obsah ZIP archivu nakopírovat na paměťovou kartu (adresáře 2577 a copilot) a pak už můžete spustit navigaci. Při spuštění se ještě nevyhnete ověřovacímu procesu, pro který je nutné mít aktivní připojení na internet (při každém spuštění navigačního programu se odešlou 2 kB dat). V CoPilotu už není nutné nastavovat GPS modul, vše je provedeno automaticky. Pokud se CoPilot rozhodnete používat trvale, můžete si jej zakoupit v plné verzi za vylepšenou cenu. Stejně tak ale můžete používat jiný navigační program, třeba iGo 8, TomTom Navigator nebo český Dynavix; volba je jen na vás.

- - - -

Co se týče fixace pozice, ve volném prostranství netrvalo zaměření pozice déle, než 30 vteřin. V městské zástavbě byla doba o něco delší, většinou šlo o interval 45 - 60 vteřin. Citlivost modulu je velmi dobrá a Touch2 se tedy určitě nemá za co stydět. Pro ještě rychlejší zaměření pozice si můžete přes aplikaci QuickGPS z internetu stáhnout informace o satelitech. Pro jednoduchou navigaci můžete rovněž využít program Google Maps, který nabízí obyčejné 2D mapy a veškerá data stahuje z internetu. Mimochodem, na Google Maps můžete vyhledávat objekty přímo z TouchFLO 2D pluginu, jednoduše stačí zadat třeba "pizza Pardubice" a aplikace vám během několika vteřin nabídne potřebné informace.

- - -

FM rádio
Součásti čipové sady od Qualcommu je rovněž FM modul s podporou RDS. Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia po nastaveném čase. V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ale je škoda, že z FM rádia nelze přes základní aplikaci vysílání nahrávat. Rozhraní ovládacího programu je v rámci TouchFLO 2D opět dobře optimalizováno pro vaše prsty.

-

Výdrž
Li-Ion baterie s kapacitou 1100 mAh udrží telefon dva a až tři dny na jedno nabití, záleží samozřejmě na celkovém vytížení. Při běžném používání, kdy jsem uskutečnil zhruba 25 minut telefonních hovorů denně, odeslal několik textových zpráv, občas se připojil na internet přes datové přenosy nebo si stahoval e-maily, mi Touch2 vydržel okolo dvou dnů. Podsvícení jsem měl nastavené na poloviční hodnotu. Při využívání Wi-Fi nebo GPS budete muset nabíjet už po několika hodinách.

Fotoaparát
Touch2 má hodně společného s dříve recenzovaným 
HTC Touch Cruise ´09. Kromě stejného displeje, procesoru a téměř shodných výsledků v oblasti výkonu, mají i stejné fotoaparáty a bohužel stejně bídné zpracování fotografií. Papírově možná 3,2 MPx vypadá hezky, ale jak už snad všichni dobře víme, rozlišení kvalitní snímek ještě nedělá a přesně to platí i pro Touch2.

-

Fotky jsou málo ostré, barevné zpracování má k originální scéně také dost daleko a fotografování textu či blízkých objektů také není žádný šlágr, ostatně přesvědčit se můžete z přiložených fotografií. Další snímky jsou dostupné v galerii.

- 

Diskusní téma: HTC touch 2

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek