HTC Legend

 

Úvod:

 • O HTC legend se mluví jako o nástupci telefonu HTC Hero a to právě díky jeho zvláštnímu zahnutí do hokejky ve spodní části telefonu. U HTC Legend toto zahnutí již není tolik znatelné, ale i přesto dává telefonu specifický vzhled.Tento telefon se prodává kolem 11.000 -, a méně . Zvláštností u tohoto telefonu je, že jeho tělo je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, což přináší skvělé mechanické vlastnosti, ale zároveň ovlivňuje kvalitu signálu. Legend jako první nahrazuje oblíbenou HTC kuličku optickým trackballem a oslní výrazným podáním barev na AMOLED displeji podobně jako u HTC Hero.

Technické parametry:

rozměry: 112 × 56 × 12 mm
hmotnost: 135 g
barevný displej: 16 mil. barev
typ barevného displeje: kapacitní AMOLED
úhlopříčka displeje: 3,2″ (45 × 68 mm)
rozlišení displeje: 320 × 480 bodů
jemnost displeje: 5 036 bodů/cm2
dotykový displej : kapacitní
sítě GSM: 850, 900, 1 800, 1 900 MHz
GPRS, EDGE, podpora HSUPA, Wi-Fi, Bluetooth, GPS
systémový konektor: microUSB
uživatelská paměť: 512 MB
paměť RAM: 384MB
typ procesoru: Qualcomm MSM7227 (600 MHz)
kapacita baterie: Li-Ion, 1 300 mAh
max. udávaná pohotovost: 560 h
max. udávaná doba hovoru: 440 min
rozlišení fotografií: 2 592 × 1 944 (5 Mpx)
rozlišení videa: 640 × 480
cena: 10700Kč

 

Konstrukce telefonu a vzhled:

 • Jak už jsem psal v úvodu, telefon je vyroben z jednoho kusu hliníku, který poskytuje vyjímečné vlastnosti. Je velice pevný a dobře odvádí teplo, které vzniká především při nabíjení akumulátoru, nebo při náročnějších aplikacích, kdy je procesor telefonu zatížen a vzniká odpadní teplo. Všechny části telefonu dokonalé sedí, nic nepřesahuje ani nevrže. Telefon je natolik pevný, že se vám ho nepodaří ani o trochu prohnout nebo zkroutit. Na těle telefonu najdete krom hliníku i dvě plastové časti, které jsou potaženy gumou. Jedna část chrání oblast kamery a repro, druhá tvoří kryt, pomocí kterého je možno ze spodní strany telefonu vložit baterii, SIM kartu a micro SD kartu. Na horní straně najdeme3.5mm jack konektor na sluchátka a tlačítko na zapnutí/vypnutí, nebo probuzení/uspání telefonu, které je vyrobeno z leštěného kovu. Ze stejného materiálu je i tlačítko na levé straně přístroje, které slouží pro regulaci hlasitosti. Spodní strana přístroje obsahuje výše zmíněný kryt, pod kterým je umístěn mikrofon, microUSB konektor a zdířka na poutko telefonu. Na přední straně najdeme velký kapacitní dotykový displej, olemovaný černým rámečkem.
 • Nad displejem najdeme repráček pro hovor, stavovou diodu a čidlo, které slouží jak pro snímání intenzity světla v místnosti, tak i pro sledování vzdálenosti. Tato funkce slouží hlavně pro rozpoznání, když máte telefon u ucha, takže může dojít k zablokování a zhasnutí displeje při hovoru. Ve spodní části displeje najdeme čtyři tlačítka, DOMŮ, MENU, ZPĚT a HLEDEJ. U tohoto modelu volil výrobce mechanické tlačítka, což je podle mého osobního názoru lepší volba, nicméně naprosto zapadají k displeji a to jak vzhledem, tak i výškou. Tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru zde  již nenajdete, jelikož jsou plně integrována na dotykovém displeji. O něco níž najdeme mačkatelný optický trackball, který zpočátku vyžaduje trochu cviku, ale později plnohodnotně nahradí svého předchůdce v podobě mechanické HTC kuličky. Zadní strana je krom leštěného nápisu HTC osazena ve vrchní části 5MPx kamerou, podsvětlovací led diodou a ne příliš kvalitním repráčkem určeným pro hlasitý odposlech a přehrávání hudby.

 

Display:

 • HTC Legend dostal jako jeden z prvních telefonů na systému Android, AMOLED display, a je to opravdu znát. Výrobce si od AMOLED displeje slibuje menší spotřebu, s tím se i prodlužuje celková výdrž telefonu, jelikož displej, je jeden z prvků, které se výrazně podílejí na spotřebě telefonu. Na první pohled zaujme podáním barev a to jak sytých (červená, oranžová) tak i podání černé, která je opravdu černá. O malinko se zlepšila čitelnost na přímém slunečním světle, ale zázraky si od toho neslibujte, jelikož i sebelepší displej na přímém slunečním světle výrazně ztrácí na čitelnosti.

 

Fotoaparát:

 • Tady výrobce HTC konečně přidal přisvětlovací diodu, která výrazně pomáhá používat foťák i v horších světelných podmínkách. Intenzita přisvětlovací diody je dostačující pro interiérové použití, kde je fotka v dobré kvalitě i při velké tmě. Horší je případ focení na otevřeném prostranství, kdy už i při šeru dostávají fotky mléčný nádech způsobený malým osvětlením focené scény viz. přiložené fotky. Je tedy lepší fotit bez blesku. Velice dobré je i prostředí samotné aplikace na focení a její nastavení.

 • V aplikaci je vše po ruce a velice intuitivně rozmístěno, v pravé horní části najdeme ikonku blesku, při jejím přidržení můžeme přepínat mezi zapnuto/vypnuto/automat, hned pod ní je ikonka  přiblížení s možností digitálního zoomu. Ve spodní pravé straně najdeme ikonku galerie, která jak už jsme u HTC Sense zvyklí, je velice propracovaná a designově povedená a je v ní možné prohlížet jak foto, tak i video. Na levé straně aplikace najdeme malinký zobáček, který slouží k vysunovací nabídce s dalším nastavením, jako první je možnost „Režim“, nabízí možnosti ["Fotografie/Video"], další možnosti jsou „Expozice“ ["Jas" -3 až +3], „Vlastnosti obrázku“ ["Kontrast" "Sytost" "Ostrost" vše s možnosti nastavit -2 až +2], „Efekt“ ["Žádný", "Stupně šedi", "Sépiová" "Negativ" "Solarizace" "Posterizace" "Akvamarínová"], „Nastavení“ [Vyvážení bílé, Rozlišení, Širokoúhlá obrazovka, Uložiště, Kvalita, Samospoušť, Fotografie s GEO značkou, Režim měření, Zkontrolovat po sejmutí, Úprava blikání, Automatické ostření, Zvuk uzávěrky, Časové razítko, mřížka, Obnovit výchozí]. Je vidět, že nastavení je opravdu mnoho. Fotoaparát dokáže zaostřit na jakoukoli věc na scéně, stačí ji poklepáním označit a zaostřovací kurzor se přesune ze středu na požadované místo, jakmile se telefonu podaří zaostřit, kurzor zezelená a můžete fotit. Fotoaparát je velice rychlý a za celou dobu testování, jsem se nesetkal se sebemenším problémem.

 

Výdrž baterie:

Výdrž telefonu, při aktivním používání (Wi-Fi, 3D hry, telefonování, sms, gmail, animované pozadí…)se pohybuje kolem dvou dnů. Když vypnete wi-fi a nebudete vytěžovat telefon hraním náročných 3D her, odhaduji výdrž nanecelé tři dny.

 

Systém:

HTC Legend obsahuje nejnovější systém Android ve verzi 2.1, který navíc už obsahuje Multitouch. Prostředí Sense již znáte z minulých recenzí, tak si řekneme pouze novinky, které přináší. Extra přídavkem je možnost vidět všech sedm ploch na jedné obrazovce a to pomocí multitouch gesta na kterékoliv ploše, nebo zmáčknutím tlačítka HOME na hlavní ploše.

Internetový prohlížeč:
Dočkali jsme se podpory flashe přímo v prohlížeči. Vzhledem k tomu, že firma Adobe s oficiálním řešením flash přehrávače pro systém Android nepřišla, HTC vytvořilo svou vlastní verzi, funguje velice dobře a je to rozhodně jeden z kladů tohoto telefonu.
Vylepšení které přináší internetový prohlížeč je možnost označit text a provést s ním jednu z následujících operací.Hledat – na wikipedii, v google slovníku, nebo pomocí integrovaného google translate přeložit. Sdílet – přes Peep, poštu, nebo SMS. Kopírovat – do schránky pro další použití, stejně jak jste zvyklí na klasickém počítači doma.

 

 

Programy
Telefon obsahuje nativně některé programy, tak si je alespoň shrneme, ať víte s čím můžete počítat, než zabrouzdáte na Android Market.

 • Zprávy - HTC tuto aplikaci pojmenovalo stejně jako aplikaci na čtení SMS, ale ve skutečnosti se jedná o obdobu čtečky, která krom čtení RSS zdrojů, dokáže vyhledávat novinky na webu podle klíčového slova a v daný interval kontrolovat.
 • Teeter - je známá hra v podání HTC a jedná se o železnou kuličku, kterou ovládáte pomocí polohového senzoru a překonáváte různé překážky
 • FM rádio aplikace pro příjem a naladění rádia
 • Quickofice – pro práci s Office soubory
 • Počasí – přehled počasí v aktuální a dalších nastavených lokacích
 • Kalkulačka – klasická jednoduchá kalkulačka
 • Kalendář – kalendář provázány s googlem
 • Peep – klient pro twitter
 • PDF Viewer – pro práci s PDF soubory
 • Nástroje SIM – nástroj pro internetové bankovnictví
 • Hlasový záznamník – záznam hlasu
 • Friend Stream – velice zajímavá aplikace, která je schopna shromáždit informace se sociálních sítí, tak aby vám neunikla žádná nová fotografie od přátel, nebo jejich komentář
 • Footprints – je schopna zaznamenat foto, místo a komentář, o který se na svých cestách můžete podělit s přáteli
 • Akcie – přehled vývoje akcii podle výběru

 

 

Výhody

 • AMOLED display
 • celokovové tělo
 • hardwarové klávesy
 • nástavba Sense
 • Multitouch
 • rychlost systému
 • podpora Flashe přímo v prohlížeči
 • přisvětlovací dioda (doplnil Michal)
 • Softwarová výbava (doplnil Michal)

Nevýhody

 • výdrž baterii
 • horší příjem GSM signálu a Wi-Fi
 • horší kvalita zadního reproduktoru
 • Ostrá hrana kolem displeje (doplnil Michal)

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskusní téma: HTC Legend

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek